ATAN FİLTRASYON SİSTEMLERİ SAN. ve TİC. LTD. ŞTİ.

AFS VAKUM PURIFIER SİSTEMİ İLE YAĞ KURUTMA HİZMETİHidrolik, türbin v.b. yağlarınız suyla yoğun oranda karıştığı zaman bozulur, emülsiyon haline gelir. Bu durumdaki yağın derhal sistemden boşaltılarak filtrelenmesi yani kurutulması gerekir.

Emülsiyon hale gelen yağların sisteme çok büyük zararları olur. Sistemde meydana gelebilecek bazı hatalar şunlardır. Korozyon ve pas oluşur, kavitasyonla sistemde hassas yüzeylerden parça kopabilir, aşınmaya bağlı arızalar oluşabilir, hidrolik sistemde güç ve basınç kaybı oluşabilir, pompalarda aşırı sese neden olur ve pompayı aşındırır. Bunların önüne geçmek için mutlaka suyla emülsiyoın hale gelen yağın filtrasyonla kurutulması gerekir. 

Biz bu konuda vakum purifier tekknolojisini kullanıyoruz. Vakum Purifier Teknolojisi yağın sıcaklığını 55 C'de sabit tutup havasız ortamda yani vakum odasında (eksi basınç) suyun kaynatılması prensibidir. Bu sayede yağ bozulmaz ve içindeki su buharlaştırılarak yağın içinden ayrıştırılır. Vakum ourifier teknolojisi ile yağın içindeki su oranı 100 ppm'in altına indirilir. Bu konuda cihaz kiralama ve yağ kurutma hizmetlerimiz vardır. 

AFS Purifier tip filtre sistemleri partikül filtreleme ile yağdan su ayrıştırma özelliğini birleştirmiş offline ve online filtre sistemleridir. Bu sistemler yağ içindeki çözünmüş ve çözünmemiş suyu yağdan ayrıştırabilmektedirler. Yağda su karışımı probleminin sürekli olduğu gemi v.b. yakıt sistemlerinde, jeneratörlerde, hidrolik, yağlama ve dişli yağı sistemlerinde kullanılmaktadırlar. Farklı yağlama ve hidrolik sistemlerinin ihtiyaçlarına göre farklı kapasitede dizayn edilebilirler.


Böylece istenilen yağ temizlik değerlerine ulaşıldığı gibi aynı zamanda bu işin ekonomik olmasıda sağlanır. Yüksek su girişinin oluştuğu yerlerde, purifier su ayırma sistemlerimiz günlük 100 litreye kadar su ayırabilmektedir. Gerçek su ayırım oranı, sistem tasarımı, yağ türü, sıcaklık, viskozite, su içeriği ve katkı maddeleri de dahil olmak üzere bir çok etkene bağlıdır. 

NOSAS vakum prensibi ile yağ içerisine karışmış suyu ayırmak için üretilmiştir. NOSAS çözünmüş veya çözünmemiş suyun yanı sıra yağın içerisindeki yabancı gaz ve kimyasalları ayırmak için de kullanılır. Makina çalışma prensibine göre, emiş pompası ile yağ rezevuardan alınır. 

Normoil filtre sitemi ile katı partikül temizliği yapılır. Ardından partikülünden arındırılmış sulu yağ ısıtıcı haznesine gelir ve sonra bir vakum odasına (maksimum 60 °C sıcaklık) gönderilir. Su saf vakum buharlaştırma yöntemi ile yağdan ayrıştırılır ve çıkışta Normoil filtre sitemi ile tekrar katı partikül temizliği yapılır ve yağ tekrar sistem rezervuarına gönderilir. Bu çevrim tam otomatik çalışır. İstenilen yağ sıcaklığı, ısıtıcıya entegre bir termostat ile kontrol altında tutulur. Yağın rezervuardan emilmesi, ısıtıcı odası, vakum odası ve tekrar rezervuara gönderilmesi tam otomatik bir işlemdir ve PLC tarafından kontrol edilir. Gaz halinde su tanklarına gelen yabancı sıvılar biriktirilir ve su maksimum seviyeye ulaştığında otomtik olarak tahliye edilir.

Farklı kapasitede cihazlarımız mevcuttur. Hem yağı kurutan hem de hassas filtrasyon yapan modellerimiz mevcuttur. Müşterilerin yağlarının suyla emülsiyon hale gelmesi durumunda oluşan  problemin çözümü için eğer mümkünse yağın sistemden boşaltılması ve kurutma işleminin o şekilde harici bir tankta yapılması daha uygun olacaktır.

Çalışan sistemin veya makinenin durdurulması mümkün değilse o zaman sistem çalışırken yağ kurutma ekipmanını bağlayıp yağ kurutma ve filtrasyon işlemini gerçekleştiriyoruz. BU gibi durumlarda işlem süresi daha kısa olur. Çünkü çalışan yağ zaten sıcaktır. Vakum purifier cihazının yağı 55 C 'ye çıkarması için ısıtma yapması gerekmektedir. Çalışan sistemlerde buna gerek kalmaz. Fakat her zaman suyla emülsiyon olan yağlar hidrolik veya türbin sistemine ciddi zararlar verebilir. Basınç ve güç kaybı, Kavitasyon, parça aşınması, korozyon, paslanma v.b. bu problemlerin en başta gelenleridir. Yağ kurutma konusu çok önemlidir. BU işi iyi bilen firmalardan destek almanızı tavsiye ederiz. Böyle bir problemle karşılaşmanız durumunda lütfen bizi arayınız. Uzaman ekibimiz ve müğhendislerimiz size kısa sürede en doğru ve ekonomik ve etkili çözümü önerecektir.

Copyright © 2020 ATAN FİLTRASYON SİSTEMLERİ SAN VE TİC LTD ŞTİ. Designed By Mehmet ATAN
Master marketing digital