ATAN FİLTRASYON SİSTEMLERİ SAN. ve TİC. LTD. ŞTİ.

EMÜLSİYONLAR (METAL İŞLEME SIVILARI) İÇİN RULO BANT FİLTRELER


Özellikle taşlama tezgahlarında kullanılan saf kesme yağları ve boryağları (emülsiyonlar) gibi sıvıların içindeki metalik partikülün alınması için tercih edilen rulo şeklinde sarıldığı için rulo bant filtre olarak tanımlanan filtre sarf malzemeleri çeşitli ölçülerde ve kalitede ürün portföyümüzde yer almaktadır. 

Rulo Bant Filtreler genellikle 700 mm veya 1000 mm eninde olur. 
Uzunluğu 100 metre ve daha uzun olabilir. Genellikle boryağları için taşlama tezgahlarında önerdiğimiz ürün 35 g/cm2  ölçüsünde olan tiptir. Bazen 40 g/cm2  olan tipi de tercih edilir. İç göbek çapı kullanılacağı merdanenin dış çapına bağlı olmakla birlikte genellikle 70 mm olanlar sıklıkla kullanılır.

Özellikle metal işleme sektöründe metal işleme sıvılarının (Boryağları, taşlama sıvısı, saf metal işleme yağları v.b.) filtrasyonunda en efektif çözüm  kağıt özellikli rulo bant filtrelerdir.
 


Rulo Bant Filtreler amacına uygun imal edilmiş ‘Kağıt Filtreli Filtrasyon Üniteleri’ ile birlikte kullanılır. Filtrasyon amacı ile edinilmiş ünite filtrelemeyi yapmaz üzerine yerleştirilen ‘Rulo Bant Filtre yani Kağıt Filtre’ işlevi yerine getirir. Doğal olarak sistemlerde doğru yapıda, geçirgenlikte ve ölçüde kağıt filtre elemanı kullanmak çok önemlidir.

Bahsettiğimiz Ürüne biz kağıt filtre derken sektörde herhangi bir standardı oturmadığı için Bez filtre, Taşlama Bez Filtresi, Boryağı Kağıt Filtresi, Bant Filtre, Boryağı Bant filtre v.b. bir çok farklı isim verilmektedir.

Özellikle sektörde en bilinen uygulama alanı Taşlama Tezgahlarıdır. Zira silindirik ve puntasız taşlama gibi seri operasyonlarda çok yüksek miktarda balçık (toz talaş) çıktığı için taşlama tezgahlarıyla beraber gelen filtrasyonlarda sıklıkla ‘Kağıt Filtre’ kullanımı vardır. Doğal olarak Metal işleme sektörü en çok bu uygulama ile Kağıt filtrelere aşinadır.


Özellikle tekrar vurgulama gerekirse Kağıt Filtre ile çalışan metal işleme filtrasyon ünitelerinin olduğu tüm işletmelerde kullanılırlar.

Bahsedilen ünite tipleri genel olarak Gravite tip bant filtre, kompakt üniteler, hidrostatik  üniteler ve derin yataklı üniteler gibi işletmelerde de bu üniteler Merkezi Boryağı  Sistemleri, CNC işleme merkezleri içten su verme filtrasyonları, Taşlama tezgahları filtrasyonları gibi uygulamalar da bulunmaktadırlar. 


Kağıt Filtre kullanımı yoğun olan sektörler ise Boru Profil Fabrikaları, bakır ve alüminyum kablo ve tel çekme fabrikaları, Otomativ ana ve yan sanayilerde özellikle döküm, alüminyum ve sarı metaller işleyen fabrikalar.


ÖNEMLİ NOT: Kağıt  filtreler genellikle hammadde ve m² gramajına göre sınıflandırılırlar. Sektördeki en büyük yanlış anlama gramaj konusundadır. Ürünün m² gramajı çoğu zaman filtrasyon seviyesini belirten büyüklük ile karşılaştırılmaktadır. Yani 30 gr/m² lik bir Filtre Kağıdının 30 mikron hassaslıkta  filtrasyon yaptığı düşünülmektedir. Oysa ürün gramajı ile filtrasyon seviyesi arasında herhangi bir bağlantı bulunmamaktadır.

 

Copyright © 2020 ATAN FİLTRASYON SİSTEMLERİ SAN VE TİC LTD ŞTİ. Designed By Mehmet ATAN
Master marketing digital